ШІ в архітектурі: як штучний інтелект трансформує будівельну галузь

Створені ШІ архітектурні проєкти та 3D-моделі будівель, контрольовані ШІ процеси на етапі будівництва та моніторинг будівель за допомогою ШІ: немає сумнівів, що штучний інтелект (ШІ) має потенціал для значної трансформації архітектурної індустрії. Ми сподіваємося, що інноваційні технології штучного інтелекту сприятимуть підвищенню екологічності та ефективності будівельних проєктів — не тільки від планування до завершення будівництва, а й протягом усього життєвого циклу будівлі. Але як архітектурні та будівельні проєкти можуть отримати користь від ШІ?

Які сфери можуть отримати найбільшу користь від застосування ШІ як інструмента для вирішення конкретних завдань в архітектурно-будівельній галузі?

myGEZE Control

Автоматизація будівель сприяє покращенню енергоефективності, комфорту та безпеки, а також зменшенню витрат на обслуговування. © GEZE GmbH

Штучний інтелект може допомогти нам краще зрозуміти складні процеси, а також сприяти їх аналізу й оптимізації. Починаючи з першого етапу проєктування і до управління завершеною будівлею створюються сценарії використання будівлі на основі штучного інтелекту, завдяки яким можна заощадити ресурси та час для широкого кола зацікавлених сторін протягом життєвого циклу будівлі. 

Позитивні приклади застосування ШІ в галузі архітектури та будівництва можуть виглядати приблизно так:

  • Економія часу: за допомогою рендерингу на основі ШІ архітектори можуть створювати ескізи та проєкти на основі попередньо визначених параметрів за лічені секунди. 
  • Співпраця: платформи для співпраці, такі як BIM (Інформаційне моделювання об’єктів), інтегрують штучний інтелект і полегшують міжгалузеву співпрацю між різними учасниками будівельного процесу.
  • Зниження витрат: програмне забезпечення на основі ШІ оптимізує будівельні процеси, покращуючи графіки та робочі процеси, що сприяє зниженню витрат на будівництво.
  • Сталий розвиток: завдяки використанню ШІ в автоматизації будівель покращуються екологічність та енергоефективність будівель, що сприяє зменшенню споживання енергії, викидів CO2 та інших негативних впливів на довкілля. 
  • Безпека: за допомогою ШІ можна визначити слабкі місця конструкції, можливості для оптимізації та краще розрахувати інтервали технічного обслуговування протягом експлуатації будівлі. 
  • Комфорт: персоналізація та адаптація «розумних будівель» за допомогою ШІ до конкретних потреб користувачів.

Які довгострокові переваги інтеграції інноваційних технологій у будівлі?

Інноваційні технології, такі як штучний інтелект, допомагають подолати основні виклики, що постають перед будівельною галуззю. Особлива увага при цьому приділяється сталому розвитку. Завдяки використанню інноваційних технологій можна зменшити екологічний слід протягом усього життєвого циклу будівлі, тобто в довгостроковій перспективі. Крім того, значно підвищиться економічна ефективність та функціональність будівель. 

На яких нових розробках і технологіях штучного інтелекту зосереджується GEZE?

myGEZE Control

Віконні та дверні приводи GEZE можна інтегрувати в систему автоматизації будівель за допомогою відкритих інтерфейсів. © GEZE GmbH

Тематика прогнозованого технічного обслуговування є особливо цікавою на даний момент, оскільки фахівці GEZE вже давно працюють над будуванням мереж та автоматизацією будівель. Наші інтерфейсні модулі KNX і BACnet, а також система автоматизації будівель myGEZE Control є чудовою основою для цього. Тому ми маємо різні прототипи та дослідницькі ініціативи, щоб перевірити, яким чином можна інтегрувати ШІ в наші інтелектуальні продукти.

Водночас фахівці GEZE наразі тестують використання великих мовних моделей та інших технологій штучного інтелекту в повсякденній роботі. Окрім вдосконалення внутрішніх процесів, метою є зменшення бар'єрів для використання штучного інтелекту та його інтеграція в повсякденні робочі процеси співробітників.

Яку роль відіграє ШІ у співпраці з архітекторами?

Наша мета — вирішувати завдання для архітекторів. ШІ тут не обов'язково знаходиться в центрі уваги, а радше є інструментом для вирішення актуальної проблеми. Адже навіть якщо штучний інтелект може бути корисним, безпосередній обмін знаннями і досвідом між людьми залишиться незамінним в майбутньому. Це означає, що ми продовжимо тісний діалог з архітекторами, планувальниками та будівельними підрядниками, щоб і надалі розуміти, що саме потрібно, а потім разом розробляти індивідуальні рішення.