Природна вентиляція для покращення якості повітря — інтерв’ю з Карен Сум

На сьогоднішній день найважливішими умовами будь-те, чи то в школах або дошкільних навчальних закладах, комерційних приміщеннях або офісах, є дотримання соціальної дистанції, гігієни та використання масок. Таким чином, надійна природна вентиляція є як ніколи важливою. У цьому інтерв’ю Карен Сум, керівник глобального відділу по роботі з клієнтами, розповідає про методи та підходи, які ми можемо використати для покращення подачі свіжого повітря та поліпшення якості повітря в будівлях з мінімальними зусиллями та інвестиціями.

Чому вентиляція на сьогоднішній день є такою важливою темою?

«Останніми роками будівлі підлягають все більшому контролю енергоефективності, в тому числі з метою зменшення витрат на опалення або охолодження. Використання сучасних енергозберігаючих методів будівництва призводить до того, що ми працюємо, живемо та вчимось у герметичних будівлях. Однак головним недоліком цього є недостатня циркуляція свіжого повітря. Це створює потребу в інтелектуальній вентиляції для забезпечення ефективного повітрообміну, тим самим покращуючи якість повітря та санітарно-гігієнічні умови в приміщенні та сприяючи безпечній експлуатації будівлі. Дослідники вважають, що закриті приміщення становлять підвищений ризик зараження через аерозолі, що містять віруси. Віруси, що передаються таким чином, включають вірус COVID-19 та звичайний грип. Оскільки аерозольні частинки менші та легші за краплі, вони довше перебувають у повітрі і не осідають на землю так швидко. Ось чому потрібен ефективний обмін повітря щоб зменшити концентрацію аерозолів у повітрі всередині приміщення».

Природна вентиляція є ефективним рішенням для значного покращення якості повітря в приміщенні. Крім того, використання автоматичних віконних приводів для контрольованої вентиляції вимагає менше енергії, ніж більшість механічних систем вентиляції.

Karen Sum, Head of Global Account Management GEZE GmbH
Класна кімната з фасадними та автоматизованими вікнами.

Природна вентиляція значно покращує якість повітря в приміщенні.

Як ми можемо забезпечити ефективний обмін повітря?

«Люди часто віддають перевагу механічній системі вентиляції, але це не вирішує наявних проблем пандемії коронавірусу. У багатьох випадках повітряні фільтри у системах вентиляції недостатньо дрібні, щоб фільтрувати аерозолі, а отже і віруси, всередині приміщення. Без ефективного повітрообміну повітря просто продовжує циркулювати всередині приміщення; у гіршому випадку такі системи можуть фактично погіршити якість повітря в приміщеннях, і через це збільшити ризик зараження людей коронавірусом. Крім того, це впливає і на самопочуття: більшість із нас незабаром починають почувати себе незручно в кімнаті, де не можна відчинити вікна. Альтернативою цьому є контрольована природна вентиляція через автоматизовані вікна. Вона пропускає свіже повітря ззовні і запобігає рециркуляції спертого повітря в кімнаті».

Дізнайтеся більше про природну вентиляцію

Відкрити вікно — звучить дуже просто. Які фактори є важливими для вентиляції вікон?

«У жвавих місцях, як-от офіси, школи та університети, де люди завжди кудись поспішають і повинні концентруватися на своїй роботі, вони часто забувають відкрити вікно. Проблема ускладнюється тим, що ми, як правило, помічаємо погіршення якості повітря у приміщенні занадто пізно. На додаток до підвищеного ризику зараження, погана якість повітря може впливати на нашу здатність зосереджуватись та працювати, а також викликати головний біль та запаморочення. Ефективними рішеннями є системи, що автоматично відкривають вікна без чиєї-небудь допомоги. Це сприяє ефективному повітрообміну, помітно покращуючи якість повітря та зменшуючи ризик зараження».

Вікна з автоматизованими приводами склопідйомника GEZE у спортивному залі.

Інтелектуальні приводи склопідйомника — це зручне та ефективне рішення для вентиляції. © Exorbitart / GEZE GmbH

Чи забезпечують автоматичні вікна достатню вентиляцію?

«Природна вентиляція є ефективним рішенням для значного покращення якості повітря в приміщенні. Крім того, використання автоматичних віконних приводів для контрольованої вентиляції вимагає менше енергії, ніж більшість механічних систем вентиляції. Оператори будівель також отримують вигоду від порівняно низьких інвестиційних витрат, оскільки автоматичні приводи склопідйомників — це економічно ефективне рішення з модернізації».

Чому автоматизовані вікна не використовуються частіше для забезпечення природної вентиляції?

«Безпека дуже часто є ключовим аргументом проти встановлення вікон, які відкриваються автоматично, чи то для захисту від злому на першому поверсі, чи то через техніку безпеки на верхніх поверхах. Варто розглянути варіант встановлення менших шарнірних віконних стулок — це безпечна та ефективна концепція, що не суперечить техніці безпеки. Вони дають змогу легко відкривати та закривати вікна, наприклад, для зменшення рівня шуму у час пік. Ви можете запрограмувати вимикач із годинниковим механізмом так, щоб вікна відкривались і закривались у певний час».

Зручне управління завдяки інтуїтивно зрозумілому дисплею та запрограмованим сценаріям.

Системою зручно керувати за допомогою інтуїтивно зрозумілого дисплея або запрограмованих сценаріїв. © Gira, Giersiepen GmbH & Co. KG

Для чого використовувати вимикач із годинниковим механізмом для вентиляції повітря?

«На нас частіше впливає температура, шум та зорові подразники, аніж якість повітря. Ми, швидше за все, оцінюватимемо якість повітря на основі запаху та загальних відчуттів, наприклад, «щось мені спекотно». Чим довший час ми проводимо в кімнаті, тим набагато пізніше помічаємо погіршення якості повітря. Ще більше турбує той факт, що ми схильні вдихати сперте повітря, яке циркулювало у кімнаті».

Чи можна щось зробити з відсутністю чутливості до якості повітря?

«Так, наприклад, використовувати вимикачі з годинниковими механізмами та легко встановлювані датчики, які визначають зміни якості повітря. Інтелектуальні приводи склопідйомника, як-от GEZE Slimchain, можуть підключатися до датчиків і вбудовуватися в системи управління будівлею за допомогою систем керування інженерним обладнанням будівлі KNX або BACnet. Автоматизація будівлі забезпечує комфортну й ефективну циркуляцію повітря відповідно до ситуації».

Розумне управління будівлею — енергоефективні фасади: інтелектуальна та безпечна вентиляція

Безпечна й інтелектуальна вентиляція за допомогою метеостанції GIRA KNX. © Gira, Giersiepen GmbH & Co. KG

Чи існують додаткові способи покращення якості повітря в приміщеннях за допомогою систем автоматизації будівель?

«Інтелектуальні датчики також можна поєднувати з іншими пристроями, як-от датчики дощу, та іншими метеостанціями. Автоматичні мансардні вікна також можуть бути інтегровані в системи регулювання клімату в кімнаті, що сприяє охолодженню в денний та особливо нічний часи. Будинки, які провітрюються вночі за допомогою відповідних сенсорів безпеки та погоди, забезпечують приємний мікроклімат у будь-який час, тим самим відповідаючи вимогам гнучкого графіку роботи та погодним змінам в усьому світі.

Дізнайтеся більше про регулювання клімату в кімнаті

Роликова розсувна фурнітура Perlan 140 Duosync синхронно відкриває та закриває двостулкові розсувні двері.

Роликова розсувна фурнітура Perlan 140 Duosync синхронно відкриває та закриває двостулкові розсувні двері. © GEZE GmbH

Окрім якості повітря, чи існують інші фактори, про які слід пам’ятати операторам будівель під час кризи коронавірусу?

«Так, через пандемію коронавірусу потрібно вжити багато нових заходів з охорони праці та безпеки життєдіяльності. Наприклад, дотримання соціальної дистанції кардинально змінило планування офісних приміщень. Доцільність відкритих, просторих планувань будівель та офісів ставиться під питання; люди також часто уникають невеликих кімнат для переговорів. Правильне розділення офісних приміщень може стати ефективним способом ізоляції різних секцій, а також додатковою можливістю забезпечити доступ повітря в них за умови, що кожна секція має вікна, які можна відкрити. Рухома система перегородок та інші естетичні способи для створення відокремленого простору можуть також покращити умови особистого простору, пропонуючи інші підходи до розділення провітрюваних ділянок. Окрім цієї, існують також і інші сильні сторони, зокрема акустичні та візуальні переваги, що покращують добробут та роблять будівлі більш придатними для життя».