Протипожежні двері як ефективні заходи протипожежної профілактики
Наслідки пожежі можуть бути надзвичайно руйнівними, і життя та засоби до існування можуть бути знищені за дуже короткий проміжок часу. Протипожежна профілактика допомагає уникнути пожеж та ефективно їх долати у разі виникнення. Заходи протипожежного захисту в зонах дверей грають вирішальну роль — протипожежні двері затримують розповсюдження вогню та надають людям усередині будівлі перевагу, що рятує життя.
Протипожежний захист — ефективна боротьба з вогнем
Громадські об’єкти, офісні будівлі чи школи — люди в першу чергу оцінюють будівлі з точки зору зручності, функціональності, естетики та безпечності. Зокрема останніми роками значно зросли вимоги до техніки безпеки, особливо у сфері протипожежного захисту.
Ризик пожеж у будівлях високий, і цифри викликають тривогу навіть у Німеччині:
- близько 200 000 пожеж на рік
- у середньому 125 000 євро збитків від пожежі
- близько 200 великих пожеж зі збитками на мільйони євро та руйнівними наслідками: 40 відсотків підприємств подають заяву про неплатоспроможність одразу після катастрофи, а 70 відсотків — протягом року.
Пожежі підступні та непередбачувані. Зазвичай вони стають несподіванкою і завдають величезної шкоди. Ось чому вкрай важливі цілеспрямовані заходи захисту для подолання пожежі у будівлі.
Що означає протипожежний захист?
Протипожежні двері як технічний інструмент протипожежного захисту © Jürgen Pollak / GEZE GmbH
Протипожежний захист охоплює всі захисні заходи, що запобігають виникненню та розповсюдженню пожеж та диму, і які надають можливість самостійно врятуватися та виконати ефективні дії з гасіння під час пожежі. Існує два типи протипожежного захисту: протипожежна профілактика та активний протипожежний захист.
Ключова роль протипожежної профілактики полягає у захисті аварійних та евакуаційних виходів від пожежі та запобіганні доступу диму в них. Це також сприяє ефективному уникненню шкоди у разі пожежі.
Протипожежна профілактика складається із структурних, технічних та організаційних заходів:
- усі структурні заходи протипожежного захисту передбачають створення або налагодження структурних систем. Вони зосереджуються на тому, як матеріали реагують на пожежу та на вогнестійких властивостях елементів.
- технічний аспект протипожежного захисту охоплює всі технічні системи, такі як системи пожежного сповіщення, системи пожежогасіння, системи відведення диму та протипожежні двері.
- організаційний протипожежний захист включає призначення службовців протипожежного захисту, службовців протипожежного забезпечення, підготовку планів протипожежного захисту та Положення про пожежну охорону.
З іншого боку, активний протипожежний захист охоплює всі заходи з ефективного гасіння пожежі, яка вже почалася. Це переважно завдання пожежної служби.
Протипожежні двері як ефективні протипожежні бар’єри
Протипожежні двері відіграють ключову роль у протипожежній профілактиці. Ключовим завданням самозакривних дверей є запобігання розповсюдженню вогню через отвори у вогнезатримуючих або вогнестійких стінах. Важливо, щоб двері надійно закривалися у разі пожежі.
Класи вогнестійкості протипожежних дверей
Скільки часу протипожежні двері залишаються вогнестійкими, залежить від їхнього класу вогнестійкості. Нині класифікація регулюється німецьким стандартом DIN 4102-2. Надалі вона буде регулюватися в усій Європі на основі європейського стандарту DIN EN 13501-2 та промислового стандарту DIN EN 16034. У результаті назви класів також змінюватимуться. На сьогоднішній день невідомо, коли європейські норми набудуть чинності.
Новими європейськими абревіатурами в майбутньому будуть:
Вимоги перевірки будівлі | Продукт | Абревіатура згідно з DIN 4102-5 | Використовується відповідно до DIN EN 16034 та класифікується відповідно до DIN EN 13501-2 |
Вогнезахисний, щільне замикання, самозакривний | Захисний протипожежний бар’єр | T30 | EI2 30-SaC... |
Вогнезахисний, димозахисний, самозакривний | Захисний протипожежний бар’єр з захистом від диму | T30-RS | EI2 30-S200C... |
Вогнезахисний з високим ступенем захисту щільне замикання, самозакривний | Захисний протипожежний бар’єр | T60 | EI2 60-SaC... |
Вогнестійкий, щільне замикання, самозакривний | Захисний протипожежний бар’єр | T90 | EI2 90-SaC... |
Вогнестійкий, димозахисний, самозакривний | Захисний протипожежний бар’єр з захистом від диму | T90-RS | EI2 90-S200C... |
Вогнестійкість щільне замикання, самозакривний | Захисний протипожежний бар’єр | T120 | EI2 120-SaC... |
Димозахисний, самозакривний | Протидимова завіса | RS | S200C... |
Вогнестійке скло | Вогнестійке скло | F90 | EI 90 |
Класифікація протипожежних дверей розрізняє одностулкові двері (T130-1) і двостулкові двері (T30-2). Вибір класу вогнестійкості залежить від того, як буде використовуватися будівля та стіни, у які будуть вбудовані двері.
Протипожежні двері захищають входи в протипожежних зонах. © Jürgen Pollak / GEZE GmbH
Будівельні норми Німеччини та особливі будівельні норми
Двері протипожежного захисту повинні бути встановлені як захисні протипожежні бар’єри в будівлях, де це передбачено чинними Федеральними державними будівельними нормами та відповідними спеціальними правилами. Надзвичайні ситуації підкреслюють важливість правильного встановлення дверей. За правильного розташування протипожежні двері створюють безпечні протипожежні зони, тобто ділянки, у яких вогонь, продукти згорання та тепло ізолюються. Кімнати довжиною понад 40 м або площею 1600 м² повинні бути належним чином розділені на протипожежні зони за допомогою дверей.
Протипожежні двері повинні надійно зачинятися у разі пожежі. Для цього можна використовувати різні методи, такі як зачинювачі дверей, дверні приводи та системи фіксації. Надійність системи має критичне значення під час пожежі, і за це відповідають власники, виробники та монтажники дверей. Належне обслуговування дверних систем є обов’язковим, оскільки це рятує життя. За умови належного документування заходів технічного обслуговування відповідальні за протипожежний захист особи також звільняються від передбаченої у разі пожежі.
Протипожежні двері повинні відповідати суворим вимогам щодо планування, встановлення та експлуатації. У Німеччині необхідні критерії визначені в DIN 4102-5 і DIN EN 1634-1.
Захисні протипожежні бар’єри також можуть бути димозахисними, що запобігатиме поширенню диму. Протипожежні двері захищають від диму лише у тому випадку, якщо вони були обладнані додатковою фурнітурою. DIN 18095 регулює критерії для димозахисних дверей.
Функції безпечного виходу в зоні взаємодії
Розумні системні рішення для протипожежних дверей на шляхах евакуації за планом будівлі © Jürgen Pollak / GEZE GmbH
Функції безпеки протипожежних дверей, встановлених на аварійних та евакуаційних виходах, стикаються з певною суперечністю, оскільки дверні замки повинні перешкоджати несанкціонованому доступу в безпечних ситуаціях. Після того, як людина пройшла, двері слід зачинити незалежним замиканням та зберігати можливість евакуації з будівлі в надзвичайних ситуаціях. Ідеальним рішенням для цього є поєднання пристрою управління дверима, блокування евакуаційних виходів та моторного замка.
За такого поєднання процедури відчинення та замикання дверей на аварійних та евакуаційних виходах захищені та контрольовані. Електронні компоненти тримають двері на шляхах евакуації за планом будівлі закритими. У разі активації пожежною сигналізацією або вимкнення струму елемент блокування автоматично блокується, якщо використовується моторний замок. У напрямку евакуації все ще можна пройти, оскільки замок аварійного виходу автоматично розблокується у разі пожежного сповіщення або вимкнення струму: аварійна кнопка в пристрої управління дверима відкриває двері.
Протипожежна профілактика з інтелектуальними системами від GEZE
Для протипожежної профілактики GEZE пропонує комплексні рішення, що поєднують індивідуальні вимоги до безпечності у єдиній інтелектуальній системі. Зачинювачі дверей безпечно замикають двері, які завжди мають бути закритими і контрольованими, або мають бути закритими і контрольованими принаймні у випадку пожежі.
Це застосовується передусім за змінних умов тиску, наприклад, у шлюзах і на сходових клітинах або за наявності вітру та протягів. Тут користуються попитом зачинювачі дверей, як-от TS 5000 SoftClose, які навіть у таких умовах забезпечують оптимальне співвідношення між зусиллям і швидкістю зачинення.
Однак для повсякденного користування будівлями двері повинні відчинятися час від часу (наприклад, для перевезення вантажів). Для утримання таких протипожежних дверей (димозахисних дверей) відкритими потрібен пристрій фіксації. У GEZE є широкий вибір систем фіксації, розроблених спеціально для використання в протипожежних системах. Системи фіксації GEZE можуть використовуватися для постійної або тимчасової фіксації дверей протипожежного захисту у відкритому стані, забезпечуючи таким чином безбар’єрний доступ, і безпечно закриватись у разі пожежі. За допомогою радіосистеми FA GC 170 наявні будівлі також можуть бути додатково обладнані за допомогою стельових датчиків або кнопок переривання без додаткової прокладки кабелю.
Як експерт у галузі надійного відчинення та замикання протипожежних дверей GEZE пропонує високоякісні індивідуальні рішення. Наш широкий асортимент продукції охоплює все, від систем фіксації до зачинювачів дверей, систем приводів та елементів активації.
Професійна консультація
Протипожежний захист регулюється законодавством, і це слід враховувати з самого початку під час планування будівель. У GEZE знають про міжнародні правила протипожежного захисту, у нас є фахівці з різних типів будівель. Експерти GEZE із задоволенням допоможуть вам на етапі проектування або з управлінням вашими проектами.
Експертні знання, застосовані практично
Для забезпечення належного протипожежного захисту у разі встановлення протипожежних дверей необхідно враховувати численні вимоги. GEZE формулює та документує надійні рішення протипожежного захисту. Монтажні компанії також зобов’язані виконувати відповідні протипожежні заходи.
Обслуговування з одного джерела
Протипожежні двері потрібно обслуговувати регулярно. У Європі протипожежні двері можуть оглядати лише сертифіковані працівники. Експерти зобов’язані правильно виконувати свої завдання і несуть за це відповідальність.
GEZE — це правильна контактна особа для обслуговування протипожежних дверей та розумних системних рішень. Регулярне обслуговування та підтримка кваліфікованим персоналом має важливе значення для безпечної та тривалої експлуатації протипожежних дверей. Сервіс GEZE забезпечує гнучкі та індивідуальні пакети підтримки та обслуговування.