Автоматичні двері для комфорту та безпеки
Яким чином зовнішні двері в багатоквартирних будівлях або вхідні двері до шкіл, підприємств та офісів закриваються, як тільки ми іх минули? Ми зазвичай про це не думаємо. Саме для цього потрібні зачинювачі дверей — вони виконують свою роботу настільки надійно, що можуть врятувати життя у разі пожежі.
Для чого призначені зачинювачі дверей?
Зачинювачі дверей використовуються для автоматичного закривання дверей. © Jürgen Pollak / GEZE GmbH
Самозакривні двері — це двері, на яких є зачинювач. Такі двері автоматично закриваються після того, як вони були відкриті вручну. Вони рухають дверну стулку назад у дверну раму, і язичок замка потрапляє у зворотну планку.
Але чому важливо, щоб двері були закриті, а не відкриті? Для цього є чимало причин: через законодавчі норми, з міркувань безпеки та гігієни, для заощадження енергії та уникнення протягів.
Встановлення зачинювачів має багато переваг. Це навіть обов'язково для протипожежних та димозахисних дверей, оскільки вони повинні зачинятися незалежно. Найважливіші причини використання зачинювачів дверей:
- Безпека: зачинені двері захищають від несанкціонованого доступу, проникнення та крадіжок.
- Протипожежний захист: правила будівництва вимагають використання протипожежних дверей не тільки в громадських будівлях або підземних парковках, але і для дверей у будинках чи готельних номерах. Їхнє призначення — запобігти проникненню небезпек від пожежі через вогнестійкі та вогнезахисні стіни. Ці захисні протипожежні бар’єри повинні закриватися незалежно.
- Захист від шуму: закриті двері захищають від гучного шуму.
- Мікроклімат у приміщенні/заощадження енергії: закриті двері захищають від вітру та негоди, протягів та втрат тепла.
- Гігієна: закриті двері захищають від забруднень. Самозакривних дверей не потрібно торкатися, щоб закрити. Тому вони особливо корисні, коли існує велика ймовірність передачі бактерій та мікробів через руки: наприклад, у лікарнях та громадських туалетах.
- Приватність: закриті двері захищають нашу конфіденційність.
- Зручність: самозакривні двері практичні та зручні для всіх, але особливо для дітей, людей похилого віку та людей з обмеженими можливостями.
Типи механічних зачинювачів дверей
Функцію самостійного закривання можуть забезпечувати механічні зачинювачі дверей. Залежно від монтажу, розрізняють зачинювачі дверей, встановлені на рамі, зачинювачі дверей, вбудовані у двері, та зачинювачі дверей, вбудовані у підлогу.
- Зовнішні зачинювачі верхнього розташування, встановлені на рамі: вони встановлюються у верхній частині дверей, на дверній стулці чи рамі, де вони залишаються видимими. Вони також можуть бути додатково обладнані. Зовнішні зачинювачі верхнього розташування, встановлені на рамі, з горизонтальними натискними штангами чи тягою напрямника.
- Приховані/вбудовані зачинювачі верхнього розташування: вбудовані зачинювачі верхнього розташування, як правило, повністю вмонтовуються у дверну стулку та раму, що захищає компоненти від забруднень та впливу погоди. Вбудовані зачинювачі особливо популярні серед архітекторів, оскільки вони майже непомітні.
- Зачинювачі, монтовані на підлогу: окремі частини зачинювачів, монтованих на підлогу, зазвичай встановлюються в підлогу та дверні стулки, де вони практично непомітні. Крім функції закривання, вони також можуть розміщувати нижній підшипник стулки. Для підлогової коробки часто потрібне заглиблення в підлозі.
Механічні зачинювачі дверей для дверей з розпашною стулкою
Правильне налаштування зачинювачів дверей
Для механічно амортизованих зачинювачів дверей механічна енергія, яка діє під час відкривання дверей, зберігається, наприклад, у пружині. Потім ця енергія використовується, щоб знову зачинити двері. Рух закривання зазвичай гідравлічно амортизується.
Важливо правильно відрегулювати налаштування зачинювача дверей. Це також гарантує, що двері зачиняться належним чином, а не залишаться прочиненими, не дійшовши до закритого стану. Неправильні налаштування можуть призвести до занадто швидкого зачинення дверей та голосного удару. У різних моделях є різні параметри налаштування. Окрім сили закривання, також можна встановити швидкість зачинення, кінцеве дотискання та демпфування відкриття. Зазвичай це робиться за допомогою регульованих клапанів.
Підлаштовуючи зачинювачі дверей, переконайтеся, що завжди використовується правильний інструмент для запобігання пошкоджень.
Завантажити рекомендовані налаштування для зачинювачів дверей від GEZE (PDF | 764 KB)
Протипожежний захист — зачинювачі дверей передбачені законодавством
Протипожежні двері повинні відповідати більш жорстким вимогам щодо закриття дверей, ніж двері, які не призначені для протипожежного захисту. Двері, які використовуються як захист від вогню чи диму, і повинні відповідати певним вимогам, як правило, повинні бути самозакривними. Відповідні затверджені зачинювачі дверей можуть виконати цю функцію. Для двостулкових дверей призначається координація послідовності закривання, щоб гарантувати, що спочатку закриється стаціонарна стулка, а потім рухома стулка. Це єдиний спосіб гарантувати необхідний тип замикання. Гідравлічно контрольовані зачинювачі дверей для протипожежних дверей перевіряються та виготовляються відповідно до стандарту DIN EN 1154.
GEZE TS 5000 ECline: зачинювач верхнього розташування з функцією полегшення відкривання дверей
Протипожежний захист чи безбар'єрний простір для всіх
Двері з механічними зачинювачами дверей часто важко відкрити, тому що для відкриття дверей потрібна певна кількість енергії, яка потім використовується для процесу замикання. Такі двері створюють перешкоду для людей старшого віку та дітей, і тому не відповідають вимогам безбар'єрного простору. DIN 18040 є ключовим стандартом, який визначає безбар'єрний дизайн у Німеччині. Цей стандарт встановлює максимальну силу дії в 47 ньютон-метрів для самозакривних дверей.
Якщо стандартний зачинювач дверей не може створити рух відкривання, який буде достатньо легким, то для цього можна використовувати спеціалізовані варіанти обладнання, наприклад, через вбудовану функцію полегшення відкривання дверей або через функцію вільного ходу.
ПОРАДИ ЩОДО ПРОТИПОЖЕЖНОГО ЗАХИСТУ І БЕЗБАР’ЄРНОГО ПРОСТОРУ
Брошура про зачинювач дверей вільного ходу від GEZE (PDF | 2,16 MB)
Системи фіксації тримають протипожежні двері відчиненими
Протипожежні двері часто сприймаються як бар'єри у повсякденному житті, і тримати їх відкритими протягом більшості часу або на постійній основі часто дуже бажано. Протипожежні двері у жодному разі не можна залишати відкритими, використовуючи механічні засоби (наприклад, за допомогою дверного клина).
Тут потрібні системи фіксації. Вони тримають протипожежні двері відкритими у щоденному використанні, але автоматично відпускають їх у разі тривоги, щоб зачинювачі дверей могли виконувати свою роботу. Таким чином, протипожежні двері можуть утримуватися відкритими за допомогою систем фіксації, які також гарантують надійне закриття у разі пожежі. У звичайних ситуаціях ці рішення забезпечують безбар'єрний простір, водночас гарантуючи надійне закриття в будь-який момент у разі пожежі.
Зачинювачі дверей від GEZE для будь-якого призначення
GEZE пропонує зачинювачі дверей для будь-якого типу дверей із різноманітними опціями індивідуального налаштування. Від найменших зачинювачів верхнього розташування до багатогранних варіацій для використання із протипожежними та димозахисними дверима — асортимент зачинювачів дверей з горизонтальними натискними штангами або тягою напрямника можна комбінувати багатьма способами. Тип зачинювача дверей, який можна використовувати, визначається відповідно до вимог, типу дверей, розміру, ваги стулки, матеріалу дверей, ширини дверей та місця встановлення дверей. Це ще залежить від того, де саме має працювати зачинювач дверей — у приміщенні чи в зовнішній області, у вологому чи сухому приміщенні, у спеку чи холод.
Для надійного та безшумного зачинення дверей навіть у складних умовах довкілля потрібне оптимальне співвідношення між зусиллям і швидкістю зачинення. Цій вимозі відповідає, наприклад, TS 5000 SoftClose, який тому теж надійно й безшумно зачиняє двері за наявності вітру та протягу або за змінних умов тиску в шлюзах і на сходових клітинах.
Кількість людей, які користуються дверима, їхні особисті обставини (люди з дітьми, з обмеженими можливостями тощо) та інші вимоги, такі як безбар'єрний простір та протипожежний захист, також враховуються. GEZE пропонує консультації від фахівців у всіх цих сферах, включно з консультаціями щодо продуктів та обслуговування, таким чином надаючи комплексну підтримку клієнтам протягом усього життєвого циклу продукції.
Автоматичні двері з зачинювачами
Також функція самозакривання може виконуватися за допомогою електричного привода, який забезпечує автоматичне відкривання. Ці типи повністю автоматичних розсувних, розпашних стулок або карусельних дверей зазвичай активуються сенсорикою, яка реєструє рух людей перед дверима. Також є перемикач відкривання, який можна активувати без контакту. Простий рух руки перед перемикачем активує двері. Якщо потрібен нижчий рівень автоматизації, розпашні двері також можна відкрити рухом «push & go» (штовхни і йди). Для запуску мотора відкривання дверей достатньо легкого поштовху дверної стулки.
Усі автоматичні двері, як випливає з назви, закриваються також автоматично. Датчики присутності запобігають зачепленню, розрізанню, зіткненню та затягненню під час відкривання та закриття.
ДОКЛАДНІШЕ ПРО СЕНСОРИ
Привод розпашних дверей GEZE Slimdrive з вбудованим пристроєм фіксації © Nikolaus Grünwald / GEZE GmbH
Замикання протипожежних дверей
Якщо протипожежні двері експлуатуються як автоматичні розпашні двері та мають вбудований пристрій фіксації, то разом із блоком управління з датчиком диму вони вважаються системою фіксації. Системи фіксації тимчасово запобігають автоматичному замиканню дверей. У разі активації тривоги пожежним сповіщувачем або вимкнення струму функція фіксації вимикається, і зачинювач закриває двері. У GEZE є широкий вибір пристроїв та систем фіксації, розроблених спеціально для використання у протипожежних системах.
Перейти до брошури про системи розпашних дверей GEZE (PDF | 7,93 MB)
Щільне закриття та доступність із системою розсувних дверей Powerdrive HT від GEZE © GEZE GmbH
Герметичні розсувні двері для оптимальних умов гігієни
У клінічних приміщеннях (операційні зали, відділення інтенсивної терапії або відділення діалізу) чи у чистих приміщеннях (стерилізаційні кабінети та лабораторії) потрібні двері з особливо щільним закриттям, щоб гарантувати належну гігієну та максимально можливу герметичність. GEZE пропонує рішення для проходів, що щільно замикаються, з герметичними системами розсувних дверей GEZE ECdrive H та Powerdrive PL-HT, які запобігають проникненню мікробів і сторонніх предметів.
Повноцінне консультування
Зачинювачі дверей випускаються в різних конструкціях: встановлені на рамі з горизонтальними натискними штангами чи з тягою напрямника; вбудовані чи приховані в підлозі; у будь-якому кольорі та з опцією покриття.
Є зачинювачі дверей для ручного керування дверима або для вбудування в приводи автоматичних дверей, які, звичайно, відповідають усім юридичним вимогам та стандартам, наприклад, протипожежного захисту та безпеки.
GEZE надає комплексні консультації щодо визначення найкращих зачинювачів дверей для відповідного використання (тип будівлі, рівень відвідуваності, розташування дверей тощо) через гарячу лінію.
GEZE також пропонує індивідуальні рішення зачинювачів дверей, включно з консультаціями та розробкою відповідного рішення.
Підтримка в багатьох формах
GEZE пропонує монтажним компаніям спеціальне навчання з встановлення зачинювачів дверей. Крім того, є численні посібники у вигляді інструкцій з монтажу, відеоролики про монтаж, схеми кабелів тощо.
Допомога, поради та підказки
Сервіс GEZE пропонує допомогу 24/7 у разі проблем із зачинювачами дверей. Гаряча лінія завжди працює в швидко надає допомогу. Прості поради та підказки часто корисні, щоб зачинювач дверей знову почав працювати. Поширені запитання та вказівки надають підтримку першого рівня у разі виникнення проблем.