Зелене будівництво — зелене будівництво з сертифікатом
Зміна клімату та дефіцит ресурсів вимагають переосмислення засад у будівельній галузі. Тому все більше уваги приділяється «зеленому будівництву», коли будівлі проєктуються згідно з головним принципом сталого розвитку. Для оцінки екологічності будівельних матеріалів і будівель використовуються сертифікати, що містять вичерпну інформацію.
Екологічне будівництво як зобов'язання та виклик
У нас є лише одна планета. Як ми можемо зберегти її? Як ми можемо жити, вести бізнес і будувати на нашій планеті, щоб вона залишилася придатною для життя для наступного покоління? Слід діяти раціонально. Це обов’язок усього суспільства, включно з будівельною галуззю. Зелене будівництво — це ключовий термін. Він означає екологічне будівництво — від вибору відповідних будівельних майданчиків, використання якісних матеріалів і покращення енергоефективності до перевірених інтер’єрів.
Концепція зеленого будівництва спрямована на збереження екосистеми та довкілля, а також на принесення користі для людей та суспільства. Тому вона враховує зміни взаємозв’язків між людьми, будівництвом та екосистемою. Метою є залишити після себе цілісний світ, придатний для проживання майбутніх поколінь.
Тому керівний принцип екологічності в ідеалі охоплює весь життєвий цикл будівлі, від розробки та планування проекту до будівництва, експлуатації, обслуговування та демонтажу. Тому «зелені» будівлі характеризуються якісним екологічним дизайном та високою ефективністю використання ресурсів, а саме енергії, води та матеріалів. Шкідливий вплив на здоров'я та навколишнє середовище зводиться до мінімуму.
Розумна будівля — зробити розумне будівництво можливим
Штаб ÖAMTC (австрійський автомобільний, мотоциклетний та туристичний клуб): розумне планування забезпечує низькі експлуатаційні витрати © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH
Екологічне будівництво в принципі означає розумне будівництво і, зокрема, ефективне використання енергії та ресурсів та автоматизовану технологію будівництва для підвищення комфорту та функціональності. Розумні будівлі пропонують комфортні, екологічно чисті високотехнологічні середовища для більш продуктивного життя та роботи.
На практиці основна увага зосереджується на споживанні енергії, оскільки експлуатаційні витрати на майно становлять близько 40 відсотків усього енергоспоживання Німеччини. Наприклад, якби 50 відсотків старих будівель були модернізовані з метою підвищення їхньої екологічності, викиди вуглекислого газу могли б зменшитися на 200 мільйонів тонн на рік. Усі нові будівлі зараз зосереджені на енергоефективності.
Для більшої кількості зелених будівель: Європейський зелений курс
Європейський зелений курс спрямований на значне підвищення екологічних стандартів у всіх країнах ЄС і скорочення викидів парникових газів до нуля до 2050 року. Правила щодо загальної енергетичної ефективності будівель також мають бути узгоджені з Європейським зеленим курсом, спрямованим на декарбонізацію будівельного сектора в ЄС до 2050 року.
Реформа Директиви про енергетичну ефективність будівель (EPBD), прийнята в рамках Зеленого курсу, передбачає, серед іншого, що житлові будинки, зокрема, повинні зменшити споживання енергії в середньому на 16 відсотків до 2030 року і на 20–22 відсотки до 2035 року.
Це означає, що будівельна індустрія, архітектори та оператори будівель повинні підготуватися до більш жорстких екологічних норм, зокрема щодо енергоефективності, збереження ресурсів та викидів CO2. Таким чином, значення CO₂ для будівлі стане головним критерієм для всіх майбутніх інвестицій і тендерів. Це стосується як нових, так і вже існуючих будівель.
Тому енергоефективні планування та реконструкція будівлі, а також відповідні сертифікати стають все більш важливими в будівельному секторі.
Сертифікація зеленого будівництва
Емпайр Стейт Білдінг, найвідоміша офісна будівля у світі, була повністю відремонтована у 2009 році. З тих пір вона є взірцем екологічності та енергоефективності. У 2011 році вона була нагороджена золотою нагородою LEED, що зробило її найбільшою спорудою у США, яка отримала нагороду LEED. LEED є однією з найвідоміших систем сертифікації для оцінки екологічних, соціальних та економічних якостей будівель.
Екологічні будівлі є більш цінними за рахунок нижчих витрат на експлуатацію та обслуговування. Завдяки їхній високій якості, очевидній для власників, орендарів та користувачів, їх простіше продати чи здати в оренду. Сертифіковані будівлі можна порівнювати як на національному, так і на міжнародному рівні. Попит на сертифіковані будівлі постійно зростає.
На міжнародному рівні створено різні системи сертифікації екологічного будівництва. Усі вони оцінюють будівлі за специфічним набором критеріїв, але використовують різне зважування факторів та базуються на типових національних стандартах та нормативах.
До найвідоміших систем оцінювання зеленого будівництва належать:
- британська система сертифікації BREEAM (Метод екологічної оцінки ефективності будівництва),
- система сертифікації LEED (Лідерство в галузі енергетичного та екологічного дизайну) від американської ради з зеленого будівництва,
- і система сертифікації DGNB (німецька рада з зеленого будівництва).
Ці сертифікати дають змогу операторам будівлі та власникам дотримуватися структурованої процедури для вжиття практичних та вимірюваних заходів щодо планування, будівництва, експлуатації та обслуговування екологічних будівель. Зараз вони застосовуються в усьому світі.
Значення ПГП стає обов’язковим для будівель
Оскільки будівлі генерують значну частку викидів парникових газів, значення ПГП будівель є ще одним важливим показником їхнього впливу на навколишнє середовище.
ПГП — це потенціал глобального потепління, що характеризує потенціал глобального потепління речовини або будівлі.
Значення ПГП будівлі залежить від використовуваних будівельних матеріалів, енергетичного балансу та строку служби будівлі. Чим вище значення ПГП, тим більший негативний вплив на глобальне потепління.
Розрахунок значення ПГП стане обов’язковим із січня 2027 року для нових будівель площею понад 2000 м² і з 2030 року для всіх нових будівель. Це означає, що будівельники та архітектори повинні приділяти більше уваги значенню ПГП будівель.
EPD — екологічна декларація продукції
Сертифікат EPD (екологічна декларація продукції)
Зелені будівлі використовують екологічно безпечні матеріали з низькими викидами. Інформацію для німецького ринку надає галузь будівельних матеріалів під керівництвом IBU (Institut Bauen und Umwelt e.V.), використовуючи екологічні декларації продукції або скорочено EPD.
Екологічна декларація продукції надає кількісну екологічну інформацію про життєвий цикл продукту, щоб забезпечити можливість порівняння з продуктами з такими самими функціями. EPD базується на незалежно перевірених даних з оцінок екологічного життєвого циклу, спеціальних оцінок або інформаційних модулів, які відповідають стандартам серії ISO 14040.
Інститут будівництва та довкілля (IBU) та Інститут віконних технологій у Розенхаймі є публічно визнаними організаторами програми в Німеччині та створюють і публікують EPD для будівельного сектора.
Порядок розробки EPD із 2005 року
- Виробники створюють екологічну оцінку для свого продукту і представляють ці дані як екологічні декларації продукції відповідно до європейського стандарту.
- IBU надає інформацію для перевірки незалежними експертами, а потім публікується EPD.
EPD описують будівельні матеріали, продукти або компоненти з точки зору їхнього впливу на навколишнє середовище на основі екологічної оцінки та їхніх функціональних та технічних властивостей. Ця інформація стосується всього життєвого циклу будівельного продукту. Визначається споживання енергії, потрібне для виробництва, та рівень спричинених викидів, довговічність та можливість демонтажу та переробки.
EPD складають основу даних для оцінки екологічності будівель, наприклад, за міжнародними системами оцінювання BREEAM та LEED, або системами, якими керує DGNB (німецька рада з зеленого будівництва) або Федеральне міністерство будівництва.
Три основні сертифікати для зеленого будівництва
Системи сертифікації вивчають та підтверджують екологічність будівель загалом. Німецька відзнака DGNB та американський і канадський сертифікат LEED нині вважаються найбільш повною системою сертифікації. Наприклад, Deutsche Bank вирішив сертифікувати всі будівлі компанії, і особливо новіші будівлі, відповідно до DGNB та LEED, щоб порівняти свій міжнародний портфель нерухомості.
Усі три оцінювання дотримуються однакової основної процедури. Для отримання відзнаки будівлі повинні відповідати дуже складному набору вимог. Різні критерії оцінюються за бальною системою, та бали присвоюються будівлі. Оцінка проводиться за всіма категоріями та підкатегоріями, які вказують на те, наскільки будівля екологічна.
Більшість процесів сертифікації зеленого будівництва також враховують значення ПГП. Будівлі з низьким значенням ПГП мають більше шансів отримати сертифікат зеленого будівництва та отримати вищий рейтинг.
Найважливіші системи оцінювання зеленого будівництва: BREEAM, LEED, DGNB
Останніми роками екологічність набуває все більшого значення. Системи сертифікації екологічних будівель набувають визнання одночасно з розробкою нових критеріїв та систем оцінювання.Сертифікат будівлі присуджується, коли дотримані вимоги якості, визначені та опубліковані організацією. Ці сертифікати в основному використовуються для забезпечення якості та відкритого повідомлення про те, що була отримана відповідна відзнака. Інвестори, власники, орендарі та користувачі можуть оцінити якість будівлі на основі її сертифікації.Три обрані відзнаки важко порівняти, оскільки коефіцієнти зважуються дуже по-різному.
BREEAM означає метод екологічної оцінки ефективності будівництва. Це найдавніша і найпоширеніша система сертифікації екологічного будівництва. Вона була розроблена у Великобританії в 1990 році. BREEAM використовує просту систему балів для присвоєння знака якості на чотирьох рівнях у восьми категоріях оцінювання. Критерії враховують ефекти на глобальному, регіональному, місцевому та внутрішньому рівнях дизайну. BREEAM спочатку оцінював етапи від планування до реалізації проекту та експлуатації. Процедура була повністю переглянута в 2008 році і тепер враховує весь життєвий цикл, включаючи кореговане зважування впливу на навколишнє середовище. Введені також обов'язкові бали.
Категорії оцінювання
- Управління
- Енергетика
- Водопостачання
- Використання землі та екологія
- Здоров’я та комфорт
- Транспорт
- Матеріали
- Забруднення
Область застосування
- Реконструкція та нове будівництво
- Широкий спектр типів будівель, таких як офіси, громадські будівлі
- Промисловість
- Житлові будинки та садиби
Оцінка: відмінно, дуже добре, добре чи посередньо
Система LEED США (Лідерство в галузі енергетичного та екологічного дизайну) була розроблена у 1998 році на основі британської системи сертифікації BREEAM. Сертифікація була введена в Канаді в 2002 році. Були взяті вимоги американської системи, а також були внесені зміни стосовно окремих деталей, що стосуються кліматичних умов, стандартних методів будівництва та національного законодавства.
Будинки оцінюються у балах за індивідуальними критеріями. Сума присуджених балів визначає, як класифікується конструкція під час сертифікації. LEED стосується всіх етапів життєвого циклу. Рада з зеленого будівництва США (The United States Green Building Council, USGBC), штаб-квартира у Вашингтоні, та канадська рада з зеленого будівництва (Canada Green Building Council, CaGBC) в Оттаві несуть відповідальність за систему та її подальший розвиток.
Категорії оцінювання
- Екологія землі та ґрунту
- Ефективність використання води
- Енергія та атмосфера
- Матеріали та ресурси
- Якість дизайну інтер'єру
- Інновації та процес розробки
Область застосування
- Новобудови
- Наявні будівлі
- Внутрішня та зовнішня оболонка будівлі
- Внутрішнє обладнання для загального та офісного управління
- Галузь роздрібної торгівлі
- Житлові будинки
- Міський розвиток
- Школи
- Медичні заклади
Оцінка: платинова, золота, срібна та сертифіковано
У 2009 році перші будівлі в Німеччині отримали відзнаку якості від DGNB, Німецької ради з зеленого будівництва, заснованої в 2007 році.
Метою DGNB при розробці сертифікату для Німеччини було ліквідувати прогалини в існуючих системах і запровадити додаткові критерії якості з урахуванням німецьких стандартів та правил. Система заснована на аналізі життєвого циклу (LCA) і, крім екологічних аспектів, також враховує економічні та соціально-культурні питання, тобто всі три стовпи сталого розвитку. Крім того, технологія, процес і місце розташування відіграють важливу роль у плануванні та спорудженні будівель. Крім того, сертифікат враховує регіональні особливості та будівельні матеріали. Щоб отримати сертифікат найнижчого рівня, до будівель висуваються значно більші вимоги, ніж передбачені законодавчими стандартами.
Категорії оцінювання
- Екологія
- Економіка
- Соціальний та функціональний аспекти
- Технологія
- Процеси
- Розташування
Відповідно до типу будівлі оцінка охоплює до 40 критеріїв екологічності, які постійно розробляються незалежними групами експертів.
Область застосування: сертифікат розроблений для всіх типів наявних будівель та новобудов, від комерційних хмарочосів до сімейних будинків та інфраструктури, наприклад, тунелів та мостів.
Оцінка: платинова, золота, срібна та бронзова.
Інтернет-бази даних щодо продукції для зеленого будівництва
Будівельна продукція суттєво впливає на екологічність будівель. Якщо планувальники або власники бажають отримати сертифікацію, їм потрібно використовувати продукти, які відповідають вимогам сертифікації. Інтернет-бази даних допомагають у дослідженні продуктів та верифікації сертифікаційних органів. Виробники можуть задокументувати свої зобов'язання у сфері екологічного розвитку.
- IBU.data
База даних, надана Інститутом будівництва та довкілля (IBU), яка містить екологічні дані з екологічних декларацій продукції (EPD) у форматі XML. Таким чином, EPD можуть використовуватися для обчислення екологічних оцінок будівлі. - DGNB Navigator
DGNB Navigator також надає перелік будівельних продуктів, які мають екологічні декларації продукції (EPD), а також повну інформацію. DGNB Navigator будує міст між будівельною продукцією та системою сертифікації DGNB для будівель, надаючи необхідні дані для сертифікації будівель. - greenbuildingproducts.eu
База даних для продуктів, які були оцінені за критеріями DGNB, LEED або BREEAM. База даних продукції надає спеціалістам у галузі будівництва необхідну інформацію та підтверджені документи для окремих виробів у заздалегідь підготовленій формі. До переваг належать: економія часу під час дослідження продуктів та збирання доказів, планування безпечності проектів зеленого будівництва та надання всіх відповідних доказових документів. - building-material-scout.com
Сервісна платформа для проектів зеленого будівництва. BMS пропонує комплексний інструмент для планування та впровадження зеленого будівництва — від автоматизованої оцінки продуктів відповідно до загальних критеріїв екологічності DGNB, LEED або BREEAM до простого і швидкого пошуку продуктів і проектної документації з усіма відповідними супровідними документами..
Зелене будівництво з GEZE
Приводи та елементи управління від GEZE для екологічного будівництва © Exorbitart / GEZE GmbH
GEZE як активний член IBU (Інститут будівництва та довкілля) та DGNB (німецька рада з зеленого будівництва) підтримує екологічне будівництво.
GEZE працює відповідно до найновіших екологічних стандартів: від розробки та виробництва продукції до продажу, технічного та післяпродажного обслуговування. Наша система управління якістю сертифікована відповідно до стандарту DIN EN ISO 9001.
Довговічність продуктів GEZE є свідченням їхньої екологічності. Завдяки висому вмісту металевої сировини продукти GEZE добре піддаються вторинній переробці та є винятково екологічними. Вони також роблять важливий внесок у енергоефективність будівель. Автоматичні дверні системи GEZE надійно закриваються, зменшуючи втрати теплого або холодного повітря через відкривання дверей.
Автоматизовані віконні системи також є частиною системи аерації та вентиляції, яка використовує свіже повітря та технологію використання вітру та тепла. Це також враховується чинними в ЄС стандартами низького енергоспоживання, які передбачені Постановою про енергозбереження в Німеччині. Інтелектуальні приводи з новітніми елементами управління від GEZE забезпечують аерацію одним натисканням кнопки. Вони також можуть поєднуватися з сенсорикою, яка автоматично відкриває і закриває вікна, коли це необхідно. Природна вентиляція та охолодження вночі також сприяють природному охолодженню будівель та зменшенню інтенсивності використання систем створення штучного клімату.
GEZE підтримує концепції екологічної енергії за допомогою мережевих системних рішень та інтеграції приводів GEZE в техніку будівлі або системи управління будівлями (які координують і контролюють віконні системи). Система автоматизації будівлі myGEZE Control для розумних дверей, вікон та техніки для безпеки відіграє важливу роль в економії енергії та робить будинки розумними та зеленими.
Продукція GEZE відповідає критеріям LEED та DGNB
EPD підтверджують відповідність продуктів GEZE критеріям DGNB та LEED, і тому їх включено до інтернет-бази даних DGNB Navigator та greenbuildingproducts.eu з відповідними сертифікатами. Сертифікати надають інформацію про кількість балів, на яку продукт GEZE може підвищити рейтинг будівлі для сертифікації DGNB або LEED. Таким чином GEZE підтримує своїх клієнтів у отриманні сертифікації зеленого будівництва.
Неперевершена зелена архітектура
Зелені будівлі користуються все більшим попитом і впроваджуються у всьому світі. У Німеччині понад 130 будівель уже отримали сертифікат або попередній сертифікат Німецької ради з зеленого будівництва.
Додаткову інформацію про відгуки наведено тут:
Перейти до практичного кейсу GEZE — головний офіс Vector Informatik GmbH
Перейти до практичного кейсу GEZE — шопінг-центр Milaneo в Штутгарті
Сертифіковані продукти спрощують планування
Прозоре та засноване на фактичних даних представлення властивостей продукції (EPD, екологічна декларація продукції) є важливим для GEZE.
Продукція GEZE відповідає критеріям DGNB та LEED. Це набуває все більшого значення для архітекторів під час планування енергоефективних зелених будівель.
GEZE забезпечує підтримку планування та впровадження зеленого будівництва як для новобудов, так і для реконструкції наявних будівель.
Екологічність продуктів GEZE
GEZE працює відповідно до найновіших екологічних стандартів: від розробки та виробництва продукції до продажу, технічного та післяпродажного обслуговування. Система екологічного управління GEZE сертифікована відповідно до міжнародного стандарту DIN EN ISO 14001. GEZE як активний член IBU (Інститут будівництва та довкілля) та DGNB (німецька рада з зеленого будівництва) підтримує екологічне будівництво.
Екологічність усіх продуктів та систем GEZE доведена їхнім тривалим терміном експлуатації, який базується на високоякісних матеріалах та якості виробництва. Наприклад, нам вдалося реалізувати автоматизацію процесів із застосуванням мінімальної кількості мастила, і тому уникнути використання змащувально-охолоджувальних рідин. Потрібна лише невелика кількість повітряно-масляної суміші. Це створює екологічно безпечні, ефективні та економічні умови на всіх виробничих об’єктах GEZE по всьому світу.
На додачу до позитивних аспектів екологічної рівноваги, зачинювачі дверей також довговічні завдяки своєму функціонуванню. Вони запобігають ненавмисному залишенню дверей відкритими та підвищують енергоефективність будівлі.
Прозора інформація про продукцію та виробництво
Екологічність є одним із наших керівних принципів. Ми працюємо відповідно до екологічних стандартів: від розробки та виробництва продукції до продажу, встановлення та післяпродажного обслуговування. Наша високоякісна продукція у поєднанні з усебічним консультуванням та підтримкою на всіх етапах будівництва є цінною допомогою для наших клієнтів та партнерів. Наша продукція полегшує планування екологічних будівель та їхню все більш важливу сертифікацію на ринку екологічного будівництва, який зростає. Ми приділяємо велику увагу наданню прозорої інформації про наші продукти та їхні екологічні дані.