Модернізація вікон з використанням електроприводів: знання та поради

Контрольована подача свіжого повітря, оптимізований мікроклімат у приміщенні, більша безпека завдяки системі димо- та тепловідведення RWA: модернізація вікон шляхом встановлення автоматизованих віконних приводів надає багато переваг для будівлі, її експлуатації та користувачів. Водночас роботи з модернізації порівняно нескладні та економічно вигідні.
Експерт з вентиляції компанії GEZE Домінік Ландерер (Dominik Landerer) пояснює переваги електричних віконних приводів і аспекти, які потрібно враховувати під час модернізації.
 

Перш за все, принципове питання: навіщо будівельним компаніям модернізувати вікна, встановлюючи автоматизовані віконні приводи?

Slimdrive SL NT, автоматична система розсувних дверей в будівлі міської ради в Уейкфілді, Великобританія

Існуючі будівлі можна зробити придатними для використання в майбутньому шляхом реконструкції та модернізації. © GEZE GmbH

Якщо розглянути весь життєвий цикл будівлі, то стане зрозуміло, що будівлі використовуються все довше і довше. Для цього є економічні та екологічні причини, оскільки питання сталого розвитку стає все більш важливим. Щоб зробити існуючі будівлі придатними для використання в майбутньому, їх потрібно модернізувати або навіть реконструювати. Не в останню чергу законодавство щодо захисту клімату, а також інші законодавчі заходи, такі як Закон про енергозбереження (EnEG) або Європейський зелений курс (European Green Deal), містять вимоги до енергетичної ефективності будівель і, таким чином, ініціюють їх реконструкцію. Тому багато чого потрібно зробити з точки зору енергоефективності. Це не завжди має бути повна реконструкція фасаду — у багатьох випадках нескладні модернізації, такі як встановлення електричних приводів для вікон, можуть сприяти значному покращенню енергетичного балансу будівлі.
 

У чому переваги дообладнання віконними приводами?

Велика перевага: у разі оснащення існуючих вікон електроприводами встановлювати нові вікна не потрібно. Тому модернізація, тобто розширення функціональності шляхом переобладнання вікон, є порівняно доступною з точки зору фінансових затрат. Таким чином, дооснащення вікон електроприводом пропонує значну перевагу з виключно конструктивної точки зору, оскільки його можна реалізувати економічно ефективно. Крім того, це сприяє екологічному використанню будівель і досягненню законодавчих вимог та цілей. Автоматизовані вікна, зокрема, мають функціональні переваги.
 

Чи є також конкретні, практичні переваги для користувачів та операторів?

Звісно. Зрештою, дооснащення віконними приводами впливає не лише на комфорт та використання вікон, а й на екологічні та економічні чинники. І це приносить користь як операторам, так і користувачам будівель: 

  1. Комфорт для користувачів: віконні стулки, які раніше користувач не міг відкрити або рідко відкривав, тепер можна легко використовувати щодня, що сприятиме значному підвищенню добробуту і комфорту в приміщенні.
  2. Покращена якість повітря в приміщенні: завдяки автоматизованим системам вентиляції можна точно контролювати температуру, вологість і концентрацію CO 2 в приміщенні. Система регулювання клімату в кімнаті створює оптимізований мікроклімат в приміщенні одночасно ефективно знижуючи вміст забруднюючих речовин, алергенів і CO2.
  3. Енергоефективність: для оптимізації температури в приміщенні можна керувати вікнами з електроприводом за допомогою датчиків. Завдяки цьому втрати тепла взимку можна звести до мінімуму, а автоматична вентиляція забезпечить кондиціонування повітря в будівлі в прохолодні нічні години влітку. Це сприяє заощадженню ресурсів та зменшенню фінансових витрат.  
  4. Протипожежний захист: інтегровані або об'єднані в мережу функції, такі як управління системою димо- та тепловідведення, підвищують безпеку для людей і будівель. Вікна забезпечують не тільки надходження свіжого повітря, а й відведення диму та тепла в разі небезпеки.
  5. Підвищення вартості нерухомості: дооснащення автоматизованими вікнами підвищує комфорт проживання та сприяє енергоефективності будівлі. Обидва чинники сприяють зростанню вартості нерухомості.
    Користувачі будівлі почуваються комфортніше, коли клімат, якість повітря та температура у приміщенні є належними і їм не доводиться регулювати їх вручну. 
     

Щоб зробити його ще більш відчутним: як така модернізація виглядає на практиці?

Slimchain

Ланцюговий привод Slimchain покращує безпеку та енергоефективність. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Школи є гарним прикладом цього, адже багато хто з дитинства пам'ятає задушливі шкільні будівлі, які потребують ремонту. Перш ніж замінити весь фасад, практичніше та економічно вигідніше модернізувати вікна. 

Датчики CO2 контролюють повітря в приміщенні й за потреби активують систему природної вентиляції: електроприводи вікон відкривають вікна з нижньо-розпашною стулкою або вікна із нижньою підвіскою, завдяки чому свіже повітря надходить і за допомогою поршневого ефекту розподіляється по всьому приміщенню.
Для забезпечення безпеки дітей замикальні крайки контролюються за допомогою лазерного сканера, наприклад GC 342. Модуль запобіжних вимикачів IQ box Safety зупиняє рух або змінює напрямок руху вікна, щойно буде виявлено сторонній предмет на замикальних крайках. 
Завдяки новій системі природної вентиляції можна оптимізувати якість повітря в приміщенні, вчителі більше не несуть відповідальності за забезпечення регулярного припливу свіжого повітря, а безпека дітей та персоналу гарантована.
Ще однією перевагою є можливість інтеграції віконних систем в систему техніки управління будівлею, що уможливлює їх використання, зокрема, для нічного охолодження або ранкового провітрювання та безпечне закриття після закінчення робочого дня. 
 

Інфографіка Slimchain

Природна вентиляція за допомогою ланцюгового привода Slimchain є надійною альтернативою ручному провітрюванню вікон. Ці приводи також можуть бути більш доцільними порівняно з вентиляційними системами. © GEZE GmbH

Наскільки перспективна така модернізація?

Надзвичайно. Екологічна та ресурсозберігаюча експлуатація будівлі — це турбота про майбутнє. Крім того, певний ступінь автоматизації також робить будівлю більш універсальною, особливо якщо враховувати зміну призначення будівлі в майбутньому. Наприклад, коли з колишніх офісних приміщень створюються квартири. Чим менше зусиль потрібно для переобладнання, тим більша ймовірність того, що будівля буде використовуватися довше. Віконні приводи набагато легше модернізувати, ніж механічну систему регулювання мікроклімату в приміщенні. Викиди CO2 також набагато нижчі, ніж при встановленні приладдя для контролю клімату, особливо якщо врахувати затрати на використання протягом усього життєвого циклу — обслуговування, переобладнання та оптимізацію існуючих систем.
 

Як оператор будівлі або планувальник визначає, чи варто інвестувати в автоматичні віконні приводи?

Інвестиції в автоматизовану природну вентиляцію з електричними приводами вікон зазвичай окупаються вже через кілька років використання і вдвічі швидше при модернізації обладнання вже існуючих вікон. Показник рентабельності інвестицій (ROI) можна навіть використовувати для розрахунку того, як швидко вони окупляться і коли інвестиції є доцільними: для цього необхідно порівняти очікувану річну економію з порівняно вигідними інвестиційними витратами. Завдяки цьому можна досить точно заздалегідь оцінити, як швидко окупиться встановлення автоматизованих вікон залежно від застосування. 

 

Яким чином здійснюються контроль та керування віконними приводами?

Не потрібно боятися складності у користуванні. Зазвичай, віконними приводами можна керувати за допомогою локальних кнопок, пультів дистанційного керування, застосунків або навіть централізованих систем автоматизації будівель, таких як myGEZE Control. Принцип роботи та керування вікнами в окремих випадках залежать від різних параметрів:

  • Здійснюється керування окремим вікном чи групою вікон?
  • Вікнами потрібно керувати вручну чи автоматично за допомогою системи техніки управління будівлею?
  • Автоматизоване управління здійснюється відповідно до часу/температури/погоди/мікроклімату в приміщенні?
  • Чи потрібно передбачити особливо надійне зачинення, наприклад, у школах?

Основною перевагою автоматизованих вікон є те, що навіть важкодоступні вікна можна легко відкривати і закривати. 
 

Чи будь-які вікна можна модернізувати, встановивши віконні приводи?

Важливо, щоб оператори будівель дотримувались правил техніки безпеки та законодавчих норм. Згідно з Директивою 2006/42/ЄС щодо машин і механізмів, вікна з електроприводом класифікуються як машини, й для них необхідно виконати аналіз ризиків та за потреби вжити відповідних заходів безпеки. Клас захисту автоматизованих вікон розраховується залежно від місця встановлення, способу використання приміщення та управління, причому для класу захисту 0 не потрібно вживати додаткових захисних заходів, тоді як найвищий клас захисту 4 передбачає високі вимоги до безпеки.

Дізнайтеся більше про класи захисту та отримайте поради щодо захисту вікон
 

Як визначити, який віконний привод GEZE підходить саме вам?

Загалом, віконні приводи складаються з приводного механізму, блока живлення і блока управління. Залежно від того, які додаткові функції потрібні, віконний привод можна оснастити додатковим приладдям: наприклад, додаткові запобіжні пристрої та вбудовані датчики можуть гарантувати, що користувач не прищемить пальці. Наше спеціально розроблене програмне забезпечення GEZE WinCalc подбає про вибір правильного віконного привода. При цьому буде виконано всі складні розрахунки, пов'язані з проектуванням системи — незалежно від того, чи йдеться про верхньопідвісні вікна, вікна з системою димо- та тепловідведення або обладнанням для природного виведення диму та тепла. Це гарантує, що віконний привод буде сумісний з відповідним типом і розміром вікна. 

Знайдіть правильний привод склопідйомника
 

Еталонні об'єкти на тему вентиляції